BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Brangi šalis, bet visada yra workaroundų :)

Turbūt vienu svarbiausių ir įdomiausių klausimų lietuviams visada yra kainos ir pragyvenimo lygis :-) Kad Danija nepigi šalis, žinojau dar prieš atvažiuojant čia, dar iš tada, kai buvau į koncertą atvažiavęs prieš ketverius metus. Pamenu Coca-Cola buteliuką pirkau už 10 litų naktį ištroškęs :-)

Kasdieninės išlaidos

Atvykus šįkart irgi kainų stresas apėmė. Transporto kainos štai tokios: vienkartinis bilietas iki centro 34 DKK (16 litų), galima pigiau gauti daug bilietukų perkant, tuomet gaunasi 17 DKK (vis 8 Lt). Bare alaus kaina 50 DKK (23 Lt), karšto patiekalo kaina apie 100 DKK (46 Lt), mano kambariuko nuoma 3500 DKK (1 621 Lt), vandens buteliuko (0,5 litro) kaina 11,5 DKK (5,3 Lt), Cola buteliukas universitete 18 DKK (8,3 Lt), kavos puodelis mieste ~25 DKK (11,5 Lt), parduotuvėje 0,5 kg sūrio 50 DKK (23 Lt), pakuota dešra nuo 20 DKK (9 Lt), įėjimas į Tivoli parką 100 DKK (46 Lt) ir t.t. ir pan. Pamačius tokias kainas mane apėmė nemažai streso, nes išties iki šiol kur teko gyvent (D.Britanija, Austrija), visur buvau įpratęs, jog bent jau parduotuvėje kainos panašios kaip Lietuvoje ir visai nesunku norint tilpti į panašų biudžetą kaip ir Lietuvoje (išlaidos mieste savaime suprantama ant viršaus), o čia…

Tai aš sėdėjau ir galvojau kaip čia toks dalykas gali būti, kad parduotuvėse viskas taip brangu. Tuomet gavau patarimą pasidairyti akcijų parduotuvėse. Pasidairęs radau, jog nemažai produktų per akcijas (na tokias kaip MAXIMA daro, išmėto flyerius ir ten būna po –50% kartais. Pamačiau, kad čia Danijoje tokios akcijos gali padėt sutaupyti gerokai daugiau. Na visų pirma Coca-Cola produktai. Nuo 24 DKK normaliu metu kainos krenta akcijos metu iki pvz. 10 DKK už butelį (rezulatate vaizdelis dabar pas mane toks kaip nuotraukoje žemiau…), kitus produktus perkant irgi kainos sumažėja bent keliasdešimt procentų. Tos pačios happy-hour…

IMAG0107

Įpratau ir priduoti butelius, net plastikinius. Čia danai labai vaidina ekologiškus, todėl labai skatina butelių supirkimą. Tie dideli 1,5 litro buteliai superkami po 3 DKK (1,5 lito!), tai juokinga net… Analogiškai įsigijau mėnesinį bilietą transportui už 320 DKK (150 Lt), baruose irgi galima rasti happy-hour dealų :-) Labai įdomus dalykas, nes planuojant išlaidas ir šiek tiek į priekį planuojant pirkinius nesunku sutaupyt turbūt kokius 30-40 proc. nuo viso biudžeto. Kadangi nedirbu ir šiaip nesu labai užsiėmęs, tai dabar visai nieko pramoga susipirkti produktus kuo pigiau, pajutau parduotuvėje, kad net tapo toks sportinis interesas susirasti kuo geresnį kokybės/kainos derinį (ten pvz akcija vyksta gerokai brangesniam produktui, tai tada perki geresnį produktą, bet už neblogą kainą).

Kalbant dar apie apsipirkimą, naują žaidimą žaidžiu “surask lietuvišką prekę lentynoje”, planuoju visas prekes rastas pasižymėti. Kol kas sąsiuvinis tuščias… Įdomu, negi į Daniją išvežti produkciją taip sunkiau nei į Rusiją?

Automobiliai

Kadangi jau užsiminiau apie kainas, tai šiek tiek apie mašinų kainas. Pradžioje labai nepatiko man transportas ir oras, tai rimtai svarsčiau galimybę atsivaryti mašiną iš Lietuvos. Tai būtų patogu nuvažiuoti apsipirkti (nes kokakolytės po 25 kronas už butelį mokėt nesirengiau!), taip pat iki universiteto nuvažiuoti (parkingo problemas danai ir lietuviai suvokia skirtingai ir nėra jokių problemų iš esmės prie CBS parkuotis mašiną), tačiau pradėjau domėtis, ar neužtrumpins danų mokesčiai už važinėjimą lietuviška mašina, ir pasiskaitęs forumus supratau, kad labai didelė rizika prisiregistravus čia važinėti lietuviška mašina, kuri registruota mano vardu. Danų mokestininkai ateina ir nusuka numerius nuo stovinčios mašinos. Jei viskas ok – grąžina, jei ne – tenka mokėti mokesčius. Čia vien mašinos turėjimas užtraukia apie 100 Lt per mėn. mokestį, o kur dar draudimas, perregistravimas ir pan., perregistruojant mašiną Danijoje tektų susimokėti ir PVMą. Naujoms mašinoms PVM siekia… 180 procentų :-) O kur dar pajamų mokestis, siekiantis iki 70 proc., ir tai visa sudėjus pradedi suprasti, kodėl važinėja su Porsche tiek nedaug žmonių, nors tiek daug žmonių, kurie uždirba didelius atlyginimus lietuviškais standartais. Čia automobilį išlaikyti labai ir labai brangu. Su sąlyga, kad radau ir normaliomis kainomis maisto produktų ir prisitaikiau prie transporto sistemos (naudojuosi grafikais ir ateinu į stotelę likus 1 min. iki autobuso, tad tenka labai trumpai laukti autobusų, ir čia jie neatvažiuoja 2 min. anksčiau nei grafikas, laikosi jo), dabar automobilio klausimas šiek tiek prarado aktualumą. Taip pat mąstau, jog visai gerai turėti mašiną Lietuvoje, aktualu bus per Kalėdas grįžus, nes autobusais važinėti yra patogu Danijoje, bet nelabai norėčiau tą patį pasakyti apie Lietuvą… Nors va, visąlaik lieka šansas kai užknis atsivaryti mašiną, keltas čia nebrangus, o tereiktų perregistruoti mašiną ir realiai danai niekaip negalėtų manęs apmokestinti. Juolab Šengenas, tai niekas neprigautų, kiek laiko mašina Danijoje. Bet kol kas susilaikau nuo to :-)

Patiko (9)

Rodyk draugams

komentarai (3) to “Brangi šalis, bet visada yra workaroundų :)”

 1.   Justinas
  Spalis 13th, 2010 | 19:56

  Justinai, numerius vietoj varžtų kniedėm ir viskas ore… :)

 2.   Sergej
  Balandis 19th, 2013 | 11:54

  Labas Justinai,
  gal jau atgabenai masina i Danija? norejau paklaust ar yra jau ta work arounda kas nors patikrines su danishka policija :)? dabar vasarai planuoju atgabent masina i Danija, labai nenoriu registruot nes naudosiu ja tik isvykoms, kelionems ir vaziavimui i Lietuva.

 3. Gruodis 28th, 2016 | 14:20

  Na, kad brangi šalis Danija, tai brangi. Bet kiek teko girdėti, tai dirbant 5h per dieną galima normaliai gyventi ir studijuoti tuo pačiu. Tai šaunu. Lietuvoje toli gražu iki to vis dar…

Rašyk komentarą