BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Pirmas egzaminas

Savaitgalį buvau grįžęs į Vilnių – praėjo du mėnesiai nuo išvykimo, dar du liko iki žiemos atostogų. Deja, nelabai ką pavyko nuveikti, nes šiandien buvo egzaminas, tad šiek tiek norėjau pasiruošti, o dar buitinių visokių klausimų…

Gali kilti klausimas kaip čia aš mokiausi, kai prieš tai pasakiau, jog čia viskas labai paprasta, aišku, ir nelabai yra ką čia veikti. Visgi, nesijaučiu Corporate Finance dalyke taip tvirtai, kad eičiau į egzaminą pasiruošęs, plius dalykas labai teorinis su labai mažai praktinių taikymų (ypač palyginus su kitais kursais), taigi nutariau prieš eidamas tiesiog vienąkart perskaityti knygos skyrius, iš kurių buvo egzaminas (500 psl…). Vakar aišku nebespėjau visko perskaityti, tai ėjau skaitęs maždaug pusę ir likusių skyrių santraukas :-) Plius visada yra kultūrinis dalykas, kad nežinai, ko tikėtis, kiek detalaus egzo, kiek smulkių klausimų.

Iškart keistas dalykas buvo, jog egzaminas buvo ne CBSe, o kažkokiam sporto centre, didelėje sporto salėje. Priminė valstybinius egzaminus. O ir organizacija labai labai panaši – kiekvienas sėdi prie atskiro stalo, padėti vokai, į kuriuos įdėti atsakymus ir pan.

Texas Instruments TI-30X IIBDanija nebūtų Danija, jei neapkrautų reglamentais. Buvo leidžiama naudotis 4 kalkuliatorių modeliais, atsitiktinai mano TI buvo leidžiamas. Kitiems buvo apmaudu, kad teko skaičiuoti rankomis, kelti 12 laipsnio skaičius :-) Vokų ir formų reikėjo pildyti tiek, kad man tai tapo didžiausiu egzamino iššūkiu :( Egzaminą prižiūrėjo senjorai, tai vienas man beaiškindamas kaip čia ką pildyti dar užmetė “We pay for your education”, tai sukėlė minčių ši replika. Ypač turint omeny, jog CBSe mokosi mažiau kaip 20 ne ES studentų, t.y. tokių, kurie patys moka už savo mokslus, ir tai iš visokių Kazachstanų, Indijų, šalių, kurios negarsėja aukštojo mokslo pasiekimais. Išvada, jog tik dėl to, jog nemokamai leidžiama ES studentams mokytis, CBS gali sukurti taip norimą “tarptautinę aplinką”. Dėl daugelio priežasčių jiems tai yra svarbu. Dar pastebėjau, jog su nusirašinėjimu jie čia žymiai labiau kovoja nei Lietuvoje, visokių taisyklių milijonas, kad tik niekas nenusirašytų kokio klausimo… Sporto salė buvo keista ir man nesuprantama. Ne tik, kad nebuvo krepšinio stovų, net nebuvo tritaškio ir kitų linijų! Tai koks tolkas iš tokios sporto salės?

Aj, gi egzaminas! Išties tai buvo visai nesunkus. Galėčiau drąsiai lyginti su ISM egzaminais, tik kad studentų požiūris šiek tiek kitoks. Čia žymiai daugiau studentų turi tikslą surinkti maks. balą, ISMe nemaža dalis būdavo patenkinta vien išlaikius egzus. Netgi manau būčiau išlaikęs visai nesiruošęs, tiesa į maksimalius balus tikrai nepretenduočiau. Tiesa, pažymys bus tik po mėnesio, tai tikiuosi išlaikysiu. Nes tiek visokių vokų ir formų reikėjo pildyt, kad net nenustebčiau, jei ką supainiojau :)

Tik va gaila kito fakto. Papasakotum kam nors, kad tiek mokymo prasme, tiek egzaminų ISM ir CBS yra analogiško lygio universitetai, tai pradžiai juoktųsi, po to tiesiog paklaustų rimtu veidu “durnas?”.

Rodyk draugams

Kepurė

Trumpai apie kultūrinius skirtumus… Pastebėjau keistą dalyką paskaitose. Vienas kitas veikėjas ateina su beisbolo kepuraite. Jos nenusiima nei per paskaitas, nei valgykloje valgydami maistą. Pastebėjau, kad žmonės keičiasi – tai vienas su kepure ateina, tai kitas. Gal žinote, ką čia reiškia? Aš sugalvojau vienintelę versiją – neplautą galvą slepia gal jie čia taip?

Beje, prieš kelias savaites padariau pirkinį. Įsigijau ušanką :-)

Rodyk draugams

Pirmieji realūs mokslų įspūdžiai

Pirmas mano įrašas apie mokslus CBSe buvo toks labai optimistinis :-) Praėjo mėnuo realių studijų, tad šiek tiek galima detaliau pakomentuoti ir palyginti universiteto lygį. Disclaimeris aišku, kad esu matęs tik vidutinio lygio Austrijos universitetą ir ISM Lietuvoje. Na ir tai, kad pirmas įspūdis dažnai būna šiek tiek klaidingas…

Taigi, mokausi čia 4 dalykus, kurie man priklauso, t.y. Corporate Finance, Financial Markets and Institutions, Theory of the Firm ir Strategic Management. Papildomai turiu Organizational Behaviour, bet apie šį detaliai nepasakosiu, čia jį privalėjau pasiimti, nes bakalauro metu pritrūkau HR srities kreditų.

Taigi Corporate Finance ir FMI tikslūs kursai, atsiskaitymas kartą per semestrą egzamino metu, dėstytojai tokie visai nieko, gal nedrąsiai pasakyčiau, jog bakalauro lygio ISMo dėstytojai buvo šiek tiek silpnesni. Tačiau žiauriai mane nuvilia programos sudėtingumo lygis. Pirmose paskaitose mokė (ar tai priminė?), kaip diskontuoti pinigų srautus, kaip skaičiuoti matricas (pridėt, atimti, padaugint), kas yra normalusis skirstinys ir pan., t.y. dalykus, kuriuos mokiausi 2-3 kursuose. Labai nuvilia, kad programos nepanašu jog apims ką nors gerokai sudėtingiau… Strategic Mgmt ir ToF man kur kas įdomiau, nes vadybinių dalykų neturėjau, tad visai įdomu detaliai nagrinėti principal-agent problemą, nagrinėti atvejus (case’us), kaip bendrovės teisingai ar klaidingai pasirinkdavo strateginius tikslus ir pan. Dėstytojai labai neblogi, turintys patirties visokius BMW konsultuojant, tad smagu išgirsti nemažai realaus gyvenimo istorijų. Taip pat šios paskaitos ne tokios sausos, nes nemažai atvejų nagrinėjimo, o ne vien sauso dėstymo. Vadybinių dalykų atsiskaitymas yra ne egzaminas, o reikia parašyti po dvi esė, tad akivaizdu, kad čia nereikės labai detaliai visko mokytis, tik gerai parašyti tas esė. Kiekvienai esė duodama 2-3 savaitės laiko namie parašyti, tad galima naudotis visais šaltiniais ir iš esmės galima labai lengvai gauti neblogą pažymį.

Visa tai pasakius man kažkaip įstrigo Tomo pasakymas, jog išvažiavimas mokytis vienam į užsienį yra didelis socialinis iššūkis, tačiau nebūtinai intelektualinis. Tai labai tiksliai apibūdina mano situaciją. Kol kas finansų kursas yra visiškai ne advanced, per mėnesį studijų neišgirdau absoliučiai nieko naujo ir dar galvoju kaip čia reikės ruoštis egzaminui, nes neapima jausmas, jog visiškai nesiruošęs egzaminus išlaikyčiau. Vadybinių dalykų tai kaip ir nereikės išvis nieko ruoštis, puikiai esė pavyks parašyti Google Scholar ir kitų internetinių gėrybių pagalba, o kelių šaltinių pacitavimas ir analizė manau dėstytojų reikalavimus atitiks puikiai. Begalvodamas nutariau bent kaip minimum programą tai nedaryt to ką daro visi – pirkti knygų. Visi čia susipirko visiems 4 dalykams knygas, kurias skaito, su markeriais ryškinasi svarbias vietas ir pan., nutariau, kad pataupysiu gamtą ir savo piniginę (na kokius 500-1000 Lt sumoj), juolab Corp Fin ir FMI kursų knygas pavyko rasti internete pdf formate. Dar galvoju, gal reikėtų susirasti full-time darbą, tuomet liktų mažai labai laiko, irgi būtų toks savotiškas iššūkis :-) Bet kol kas nesiimų ryžtingų veiksmų ta linkme :) Apibendrinant, šiek tiek lengva man tai, ką mes čia darome ir gal netgi nuobodoka. Tikrai iš magistro studijų tikėjausi žymiai detalesnio nagrinėjimo dalykuose, kuriuos turiu.

Tuo tarpu kitiems studentams, ypač danams, matau, jog daug dalykų čia yra nauji ir pagal tai, kokius klausimus jie užduoda, tenka kartais pakraipyti galvą. Truputį susidarė įspūdis, jog tarptautiniai studentai susirinkę yra aukštesnio lygio nei vietiniai, čia gal tokia CBS politika, na nežinau. Žodžiu vaizdelis toks: aš sėdžiu ir žioplinėju, nes tokius dalykus kaip diskontuoti pinigų srautus (mechaniškai, o ne ten parinkti teisingą β WACC skaičiavimui, nes to kol kas dar nemoko…), o visi aplinkui pavyzdingai konspektuoja, matau, kad knygose prisižymėję visko, kas tikrai mano akimis žiūrint yra bazinis bagažas. Labai įdomu šiaip apskritai žiūrėti į tai, kaip čia studentai mato visą mokymosi procesą. Man mokymosi procesas yra toks, kuris turi būti toks, kuris atvertų naujų būdų, kelių spręsti problemas, kur būtų pateikiama kažkas, kas nėra intuityviai suprantama, na ir žinoma, kad egzaminai būtų sunkūs, o prieš juos būtų kažkiek streso dėl tos paskutinės nakties, per kurią pritrūko laiko perskaityti paskutinius du knygos skyrius. Čia gi visi skaito knygas sąžiningai su kiekviena paskaita (atitinkamai), viską konspektuojasi tai, kas vyksta paskaitose, ir dar prieš egzaminą įtariu kartą pervers užrašus. Kai dalykai tokie nesudėtingi, tai man įdomu, negi čia egzaminai tokie sudėtingi? Bet juk žmogus vis tiek negali tiek daug visko atsiminti, tad tikėtina, jog egzamine bus esminiai klausimai plius keli smulkūs vardan diferencijavimo. Nekalbu jau apie tai, jog niekaip neprisiminčiau to, ką skaičiau prieš 3-4 mėnesius. Na ir galų gale – jei dėstytojai atpasakoja viską, kas knygoje parašyta ir tam sugaišta 12 paskaitų po 2,5 val. (iš viso 30 valandų), negi dar papildomai verta tą patį skaityti knygoje? Čia aišku rasčiau daug opozijos šioms mano mintims, bet ta opozicija aktuali tik tada, kai per paskaitas vyksta diskusija apie case’us, o ne turinio atpasakojimas. O tais atvejais, kai vyksta turinio atpasakojimas,knygos skaitymas tampa perteklinis. Juk šiais laikais visi nori tapti efektyviais :-) Na bet žiūrėsime kaip seksis, gal dar pasikeis mano nuomonė.

Manęs tik neapleidžia kitas klausimas. Jei čia toks labai jau neaukštas lygis (po ISMo), tai kokio lygio yra bakalaurai? Ar nebus taip, jog tradiciniu keliu bus nueita nuvertinant vietinį išsilavinimą (suprask – ISM) ir visuomet pervertinant užsienietišką? Matyt visgi pernelyg prastai visi vertina ISMą ir jame suteikiamas žinias. Aišku nemažai studentų prasmuko vos pasimokę ir jų žinios bevertės, tačiau man liko nemažai dalykų galvoje ir dabar matau, jog tai, ko išmokau ISMo bakalaure, CBS magistrantams skamba visai naujai :-) Ironiška, nes panašu, jog ISM magistre išmokčiau daugiau nei čia. Tačiau CBS užtai pritraukia visokius JP Morgan, Credit Suisse, BCG, Barclays, HSBC, Bain&Co ieškoti būsimų darbuotojų būtent Kopenhagoje ir ne Vilniuje. Nors viršutinė dalis ISM studentų, neabejoju, kotiruotųsi aukščiau žinių prasme nei CBSo vidutinis studentas. Todėl va šią minutę atrodo, jog CBS mano išsilavinime labiau užims ne žinių, o įvaizdžio vietą. Įvaizdis yra viskas :-)

Čia dar vieną disclaimerį jaučiu verta paminėti. CBS bakalaurai čia nebuvo Economics pakraipos, labiau business management, tad jiems tie finansiniai dalykai nebuvo taip gerai iškalti, kaip kad man ISMe, o ir nebuvo matyt tokia dalis programos. Bet na vistiek, koks vadybininkas ar įmonės vadovas gali būti, kuris tik magistre atranda diskontavimo principus?

Rodyk draugams

WOooohoo. Viskas iš esmės ok su studijom!

Čia gerokai jie man streso įvarė su savo tais ECTS, kurių paprašė praeitą savaitę. Dabar gi pripažino, jog čia jų kaltė (gal ir aš pats kažko nesužiūrėjau, bet nebesvarbu), todėl jie liepė man iki vasario 1 d. pristatyti 7,5 ECTS su management dalyku. Tai arba šį kursą susiorganizuosiu CBSe (jei jie įleis mane, nes kursų registracijos deadline seniai praėjo), arba reikės kažkur kitur ieškotis. Akivaizdu tik tai, kad tam turiu dabar pakankamai laiko, tai tikiuosi šįkart jokių nesklandumų nekils.

Rodyk draugams

CBS netikėtumai ir šiek tiek panikos

Čia Danijoje, kaip ir kitose šalyse, net iš ES atvykus reikia gauti leidimą gyventi. Tas pats buvo ir Austrijoje, ir čia be to leidimo negalima gauti CPR numerio, kuris reikalingas dirbant, gaunant banko sąskaitą ir dar daug ką.

Danai nebūtų danai, jei nebūtų smagios loginės grandinės: tam, kad gautum leidimą gyventi, reikia gauti iš CBS laišką, kad esu priimtas (to paties beje reikia ir lietuviškosioms ligonių kasoms, kad ten PSD įmokų nepradėtų skaičiuoti). Taigi šiandien nueinu į CBS Admissions office paprašyti priėmimo laiško, o jie man pareiškia, jog aš esu ne fully accepted, o tik conditionally. Aš iškart šoke, galvoju kas čia per š, kadangi birželio 15 d. jie paskelbė informaciją ir ten aiškiai buvo parašyta, jog esu fully accepted. Buvo mažom raidėm parašyta dar prieš pateikiant dokumentus stojimui, kad reikia sistemą, kurioje viskas tvarkoma, laikas nuo laiko pasižiūrėt, ar neturiu kokių nors žinučių. Aš žinučių negavau, liepos pabaigoj gavau laišką su e-mailo nustatymais, kažkaip automatiškai tikėjausi, jog visa informacija nuo to laiko komunikuojama el. paštu. Paaiškėjo, kad liepos pabaigoje CBS prabudo ir suprato, kad man reikia dar 7,5 ECTS kreditų ir atmetė į sistemą, kurios aš nebesekiau, žinutę apie tai ir pakeitė mano statusą į conditionally accepted. Truputį su jais pakalbėjus jie sutiko, kad čia jų kaltė ir tepasakė, jog susisieks artimiausiu metu.

Blogiausia visame reikale, kad šalia manęs buvo kažkoks azijietis, kuris irgi turėjo conditionally accepted statusą ir jam buvo pareikšta, jog be papildomų kredito graduate studijų jis negalės lankyti. Tas mane labai labai suneramino. Kita vertus, mano kurse irgi yra iš užsienio studentas, kuriam trūksta vieno dalyko, tai jam CBSas suorganizuoja studijas (šiaip daugelis išlyginamąsias studijas turėjo per vasaros mokyklą, taip vadinamąjį summer schoolą).

Taigi kol kas fingers crossed ir tikiuosi artimiausiu laiku gerų naujienų. Kitu atveju reikės galvot ką čia daryt :)

Rodyk draugams

Pirma studijų diena

Su sąlyga, jog šiandien buvo pirma reali studijų diena ir pirmoji paskaita, derėtų šiek tiek kreditų skirti CBSui. Taigi atvažiuodamas aš visiškai neįsivaizdavau, kas čia per publika bus, kaip čia lygis bus ir pan., žinojau tik FT reitingą, kuris indikavo, kad nebus labai blogai.

Visą praeitą savaitę vyko toks dalykas kaip intro week, per kurią vyko susitikimai su įvairių kompanijų atstovais, jie pasakojo apie karjeros galimybes, pasakojo apie save, taigi reklamavosi kaip ateities darbdaviai, kurie galės gręžti naują kartą :) Įmonės buvo pakankamai rimtos, tokios kaip Boston Consulting Group, Nordea, Danske bank, Vestas, kitos šiek tiek mažiau girdėtos lietuvio ausiai. Juokinga šiek tiek, tačiau po kiekvienos prezentacijos įmonės organizavo nedidelius furšetus su maistu ir gėrimais :)

Apie studijas turbūt daug dar negaliu pasakyti, šiandien buvo pirma paskaita, dėstytojas vokietis, pastoviai vaikščiojo po auditoriją, mažiau statiškos prezentacijos ko gero gyvenime nepamenu, buvo visai fun, nors dalykas toks lyg ir apie orą - Strategic Management. Visi įsigijo knygas, aš nepirkau. Semestro biudžetas 1000 DKK, tai bandysiu sutaupyt, taupysiu gamtą ir piniginę, nemanau, kad tam, jog perskaityčiau vieną kartą, reikia pirkti visą knygą. Blogai tai, kad PDFų niekur internete nėra :( Anyway, likau pakankamai positive apie kursą, svarbiausia, jog nebuvo nuobodu.

Publika mano kurse pakankamai įvairi: maždaug pusė studentų danai, likusi dalis iš viso pasaulio, nuo Australijos iki Kanados, nuo Honkongo iki Italijos. Daugiausia studentų iš Norvegijos, Švedijos ir Vokietijos - suprantama, jiems čia netoli atvažiuoti, panaši ir kultūra, ir kalba. Tačiau kitas dalykas mane nustebino, tai žmonių pasirengimas… Nieko prieš ISM neturiu, bet čia toks lygis, jog aš net nesupratau kai kurių klausimų, kuriuos studentai klausė, ir dėl to, kad pakankamai advanced klausimai ir dėl to, jog naudoja tokią gerą anglų kalbą (ir čia ne apie australus ar amerikiečius aš), kad mano žodyne dalies žodžių net nėra :) Kažkaip na tikėjausi, kad visi neblogai kalbės angliškai, bet kad vienų jų nesuprasiu dėl to, kad kalbės per greitai, o kiti naudos žodžius, kokių gyvenime nesu girdėjęs, tai tapo truputį šoku :) Akivaizdu, kad čia bus ko pasimokyti ne tik iš dėstytojų, bet ir iš studentų. Aišku, neturiu nieko prieš ISM, bet studentų pasirengimas, kiek aš čia mačiau, žiauriai kietas. Per visą intro savaitę ir pirmą paskaitų dieną nemačiau jokių studentų, kalbančių tarpusavyje, kai vyksta paskaitos. Čia taip pat kultūrinis šokas :) Turbūt čia ir niekas nenusirašinėja, bet šitai jau Austrijoje mačiau, tai įprasiu vėl iš naujo :)

Reziumuojant, kol kas labai esu patenkintas aplinka, kurioje studijuosiu, visiškai nesitikėjau kai kurių tokių kietų studentų. Bus iš ko pasimokyti!

Rodyk draugams

Kodėl CBS?

Turbūt visų pirma reikėtų papasakoti, kaip išsirinkau CBS ir Kopenhagą ir kodėl nutariau čia atvažiuoti. Baigus bakalaurą situacija kaip ir daugelio bendramokslių buvo ta, jog didžioji dauguma po bakalauro ISMe nebetęsė studijų, bent kol kas. Natūraliai, kaip ir daugelis, masčiau apie tolesnius studijų variantus. Pirmas variantas magistrui buvo ISM magistrantūros studijos. Juolab man jos nieko būtų nekainavusios. Tačiau dėl keleto dalykų šį variantą atmečiau. Visų pirma, manau, jog norint tobulėti reikia nuolatos keisti aplinką, neužsibūti toje pačioje akademinėje baloje, galų gale pamatyti ir išgirsti kitų nuomonių, kitų dėstymo būdų, galų gale pamatyti, kaip tuos pačius dalykus vertina kitokie žmonės. Kita vertus ISM tęsia lietuviškas tradicijas į finansines magistrų studijas priimdavi įvairaus plauko bakalaurus, tokius kaip baigusius psichologiją, teisę ar inžineriją. Suorganizuojamos kažkokios formalios išlyginamosios studijos, bet jų negalima nė iš tolo lyginti su normaliomis bakalauro studijomis. Sunku po to įsivaizduoti dėstytojus dėstant advanced lygiu, kai pusė kontingento nėra girdėję apie Keinsą, Frydmaną ir kitus. Adamo Smito visgi negana, mano nuomone :) Analogiškai visi kiti kursai degraduoja ne dėl dėstytojų nepasirengimo ar neišsilavinimo, o tik dėl to, jog auditorija sudėtingesnių dalykų nepaveža. Girdėjau apie šią problemą nemažai, tad nenorėjau kartoti bakalauro, už kurį duoda magistro diplomą. Taigi nusprendus, kad Lietuvoje ekonomikos/finansų magistro nelabai yra kur mokytis, teko pasižvalgyti užsienyje. Nesinori papulti į Šaraškino universitetą, tad pasitelkiau FT reitingus. Pirmas klausimas aišku yra, kiek pasiruošęs kiekvienas mokėti. Aš pasidėliojęs excelyje visgi įvertinau, jog MBA ar MSc studijos, kainuojančios daugiau kaip 20k EUR per metus kelia labai daug klausimų dėl jų atsipirkimo. Atsifiltravus MSc (MBA iš esmės nemokamų nėra), kurių tuition fee iki 5k EUR, teliko vos keli variantai: Kopenhagos verslo mokykla, Stockholm School of Economics, Vienos universitetas ir Mannheimo universitetas. Vienoje esu gyvenęs, tad būtų neįdomu, Stokholme stojant reikėjo GMAT testų bei SSE turi tik 2 proc. tarptautinių studentų (palyginimui, CBSe jų 36 proc.), Mannheimas atkrito šiaip dėl to, kad studijos vokiškame kaime :) tad taip labai paprastai buitiškai teliko variantas Kopenhaga ir studijos CBSe. Gerai pagalvojus pamačiau ir daugiau pliusų: 1,5h skrydis iki Vilniaus, bendruomenė neblogai kalba angliškai, daug lietuvių jau studijavę ten, puikus miestas ir t.t.

Išsilaikiau IELTS, kuris buvo CBS reikalavimas (surinkau 8/9, reikalavimas iš CBS buvo 6,5), išsiunčiau paraišką, išsirinkęs prieš tai Finance and Strategic Management (FSM) kursą, ir taip birželio vidury sužinojau, kad esu pilnai priimtas. Tiesa, trumpai apie tai, kodėl FSM. Galvojau, kad reikia mokytis ką nors įdomaus, bet ne per nelyg lengvo, tad norėjau visų pirma bandyti MSc in Advanced Economics and Finance, tačiau ten reikia daug daug matematikos, o matematikos, prisiklausęs Rugilės ir SImo pasakojimų, nebenorėjau :) Tad tada iš likusiųjų FSM atrodė patraukliausiai. Panašu, kad neprašoviau, bet apie tai kitame įraše.

Turėjau daug abejonių ar net nemokamas MSc gyvenime atsiperka įskaitant dvejus metus kuomet nedirbi bei prarandi ne tik uždirbamą atlyginimą bet ir patirtį, bet matyt ir situacija Lietuvos darbo rinkoje šiek tiek prisidėjo prie sprendimo, nes nebuvo galimybių tobulėti taip sparčiai, kaip to norėjau, taigi gerokai padvejojęs nutariau, kad blogiau nebus, o geriau gali būti :) nutariau išvažiuoti. Na nuo to momento ir prasidėjo nuotykiai…

Rodyk draugams